fixed background image joomla

dan hb 2019 26U organizaciji Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata BPŽ, svečano obilježavanje Dana hrvatskih branitelja Brodsko-posavske županije, započelo je u petak, 13. rujna 2019. prigodnim programom u Gradskoj knjižnici Slavonski Brod, gdje je prezentirana povjesnica postrojbi PZO-a Slavonskog Broda nakon čega je prikazan dokumentarni film "Most". Uslijedilo je potom predstavljanje knjige "Dnevnik jednog tenkista" autora Ante Andrijanića, dok su posjetitelji mogli pogledati i ranije postavljenu izložbu ratne fotografije.

Srednišnji dio obilježavanja Dana hrvatskih branitelja Brodsko-posavske županije, započeo je u subotu, 14. rujna 2019. u jutarnjim satima, kada je otvorena likona kolonija, na kojoj su sudjelovali članovi KLD "Berislavić" iz Slavonskog Broda. Od 9:00 sati, svi posjetitelj su mogli pogledati cjelodnevno izložbu naoružanja i opreme Hrvatske vojske, a događaj je upotpunio slijetanje dva helikoptera HRZ-a.

Istovremeno, na šetalištu pokraj Save je održano natjecanje braniteljskih udruga u kuhanju čobanca, dok je svečanost polaganja vijenaca započela u 10:30 sati, nakon čega je služena misa zadušnica u kapeli sv. Ane u brodskoj tvrđavi. Nakon mise je u Glazbenoj školi održana svečana akademija, te je po završetku iste uslijedio zajednički svečani ručak za sve goste i posjetitelje u šatoru podignutom ispred KKD "Ivana Brlić Mažuranić", gdje je ujedno održan i prigodni kulturno-umjetnički program u kojem su nastupili mnogobrojni KUD-ovi, pjevačke skupine i tamburaški sastavi.

Ovim događanjima su nazočila mnogobrojna izaslanstva, među kojima je bio general Mladen Markač, izaslanik Predsjednice RH i Vrhovne zapovjednice OS RH, saborski zastupnik Pero Ćosić, izaslanik predsjednika Vlade RH i predsjednika Hrvatskog sabora, general Siniša Jurković, izaslanik ministra hrvatskih branitelja Ivica Akmadža, izaslanik načelnika Glavnog stožera OS RH, načelnik PU brodsko-posavske Antun Valić, izaslanik Glavnog ravnatelja policije, saborska zastupnica Ljubica Maksimčuk, državna tajnica Dunja Magaš, pomoćnici ministara Dragan Jelić i Igor Čižmek, zamjenici župana BPŽ Stjepan Bošnjaković i Damir Mirković, izaslanstvo PU brodsko-posavske kojeg su činili Ivica Kovačević, Mario Vujić i Ivica Đaković, gradonačelnik Grada Slavonskog Broda Mirko Duspara sa suradnicima, gđa. Vera Jurić u ime Grada Nove Gradiške, predstavnice Ministarstva hrvatskih branitelja, Ureda državne uprave i političkih stranaka, te mnogobrojni predstavnici lokalnih vlasti i institucija, kao i braniteljskih i stradalničkih udruga s područja Brodsko-posavske županije.

U ponedjaljak, 16. rujna 2019. u Staroj Gradiški je obilježen Dan sjećanja na žestoke borbe i stradanja hrvatskih branitelja novogradiškog kraja, kojom prigodom su položeni vijenci i upaljene svijeće kod spomenika poginulim hrvatskim braniteljima, a u crkvi sv. Mihaela Arkanđela služena je sv. misa, nakon koje je održana komemorativna sjednica u zgradi Općine Stara Gradiška.

Mnogobrojni članovi Udruge hrvatskih branitelja Domovinskog rata policije Brodsko-posavske županije sudjelovali su u pripremi i realizaciji svečanog obilježavanja Dana hrvatskih branitelja Brodsko-posavske županije, počevši od postavljanja izložbe ratne fotografije, zatim pripremi likovne kolonije, te sudjelovanju u natjecanju u kuhanju čobanca (Saša Kolar, Zoran Džeba, Zvonko Tolić i Ivica Franjić), dok je predsjednik naše udruge Vlatko Krznarić bio zadužen za pripremu i tehničku provedbu cjelokupnog protokola svečanog obilježavanja Dana hrvatskih branitelja Brodsko-posavske županije. U aktivnostima su još sudjelovali: Zlatan Jerković, Martin Živić, Mladen Ivezić, Miroslav Serdar, Boro Mišić, Vlatko Pernar, Zorkan Pavković, Antun Đurić, Zlatko Mikinac, Nikola Draženović, Jakob Lučić, Petar Zvirotić, Ivan Vrljić, Čengić Tihomir, Franjo Ančurovski,, Ivan Došlić, Mato Opačak, Vlainić Tomislav, Zrinko Kapetanić, Miroslav Matić, Ivica Kovačević, Ivica Đaković, Mario Vujić i Božidar Metić, dok su Drago Matošević i Ivica Odobašić u ime naše udruge sudjelovali i slikali u organiziranoj likovnoj koloniji.

Autor fotografija: Srećko Kavka, Mladen Ivezić, Drago Matošević i Zoran Džeba

Poratak na naslovnicu