Obilježena 25. obljetnica obrane Policijske postaje Daruvar i središta grada Daruvara (19.08.1991. - 19.08.2016.)

in Vijesti
Kreirano: 19 Kolovoz 2016

daruvar 2016 02DARUVAR - 19. kolovoza 2016., pod visokim pokroviteljstvom Predsjednice Republike Hrvatske i Vrhovne zapovjednice oružanih snaga Republike Hrvatske gđe. Kolinde Grabar-Kitarović, obilježen je početak Domovinskog rata u Daruvaru.

18./19.08.1991. godine malobrojni pripadnici Policijske postaje Daruvar obranili su zgradu policijske postaje, kao i središte grada od napada skupine pobunjenih Srba. Tom prilikom su nasilno odvedeni Marijan Petrovečki, Darko Petrovicki i Damir Rambousek, prvi dragovoljci koji su pristupili u pričuvni sastav policije Policijske postaje Daruvar.

Dan 19. kolovoza se obilježava kao dan kada su prvi dragovoljci pristupili pričuvnom sastavu Policijske postaje Daruvar i upravo zato je Statutom Grada Daruvara taj dan proglašen i Danom hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata Grada Daruvara. 

Obilježavanje je započelo okupljanjem uzvanika i građana u dvorištu Policijske postaje Daruvar. Pucanjem iz topa Udruge Sveti Grgur iz Požege u 10:00 sati je najavljen polazak kolone sjećanja prema Trgu kralja Tomislava na kojem su ispred spomen ploča „Nestali 1991.“ zapaljene svijeće. Nakon toga se kolona uputila kino „30. svibnja“ na istom trgu gdje je održana svečanost dodjele odličja Policijskoj postaji Daruvar.

Nakon himne Republike Hrvatske i minute šutnje kojom je odana počast poginulim i nestalim hrvatskim vitezovima, nazočnima su se na početku obratili predsjednik Udruge hrvatskih policajaca branitelja Daruvara '91. Ivo Gjajić, gradonačelnik Grada Daruvara Dalibor Rohlik, izaslanik Ministarstva branitelja general bojnik Mile Ćuk, pomoćnik ministra MUP-a i njegov izaslanik Mišo Faletar, saborski zastupnik i izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Miro Totergeli.

Potom je general pukovnik Mladen Markač, izaslanik Predsjednice Republike Hrvatske, nakon čitanja uvodnog djela Odluke Predsjednice o dodjeli odlikovanja, načelniku Policijske postaje Daruvar Draženu Joščaku svečano uručio odlikovanje Red Nikole Šubića Zrinskog kojim je Policijska postaja Daruvar odlikovana za junaštvo u Domovinskom ratu. Nakon uručenja načelnik Joščak je zahvalio Predsjednici na iskazanoj časti i dodjeli odlikovanja Policijskoj postaji Daruvar i u svom govoru kratko podsjetio na časni i slavni ratni put ove policijske postaje. Na kraju ove svečanosti nazočnima se emotivnim i nadahnutim govorom obratio i general pukovnik Mladen Markač.

Pjevanjem himne i izvođenjem nekoliko domoljubnih pjesama svečanost su uveličali i članovi Vokalnog sastava Sveti Matej Policijske uprave bjelovarsko-bilogorske. Nakon ove svečanosti kolona sjećanja se uputila do spomen obilježja braniteljima Daruvara u Parku grofa Antuna Jankovića gdje su obitelji poginulih i nestalih branitelja, predstavnici udruga proizašlih iz Domovinskog rata te izaslanici Predsjednice RH, predsjednika Hrvatskog sabora, ministara unutarnjih poslova, ministra branitelja, ministra obrane i načelnika Glavnog stožera OS RH, kao i predstavnici Bjelovarsko-bilogorske županije, predstavnici gradova i općina i ostali građani položili vijence i zapalili svijeće. Molitvu za poginule i nestale branitelje Daruvara kod spomen-obilježja predvodio je policijski kapelan prečasni Damir Vrabec.

U izaslanstvu Udruge hrvatskih branitelja Domovinskog rata policije Brodsko-posavske županije, svečanom obilježavanju su nazočili Đuro Keser, dopredsjednik UHBDRP BPŽ i Mirko Cimbal, član Nadzornog odbora.

Na kraju ovog obilježavanja i svečanosti svi zainteresirani mogli su razgledati spomen-sobe Domovinskog rata u dvorcu grofa Jankovića u Daruvaru.

NA VRH