HVIDRA logoPoštovani,

Potaknuti navodima iz članka 'Visoki časnici hrvatske vojske silovali su braniteljice' objavljenog na Vašem portalu (SBplus portal), kao Predsjednik Udruge hrvatskih vojnih invalida Domovinskog rata Slavonski Brod, u ime članica i članova Udruge HVIDR-e Slavonski Brod, tražim objavljivanje priopćenja za javnost u kojem iznosimo naše očitovanje i odgovor, kako slijedi:

U navedenom članku, pored svih drugih paušalnih, neutemeljenih i netočnih iskaza pojedinih učesnica i izlagača Okruglog stola održanog u svezi teme „ Žene s prve crte bojišnice – danas", na koje navode se u cijelosti pridružujemo Priopćenju za medije Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata Brodsko-posavske županije, ukazujemo i izdvajamo izjavu gospođe Ksenija Vargić čije objavljene navode citiramo:

„Ja sam invalid Domovinskog rata i imamo HVIDR-u. Ali oprostite molim vas šta ću ja u HVIDR-i, šta ću u tom prostoru gdje dečki samo kartaju belu, kockaju…to meni ne treba - kazala je Ksenija Vargić…"

Udruga HVIDR-a je časna udruga hrvatskih ratnih vojnih invalida iz Domovinskog rata, koji se radi zaštite i promicanja zajedničkih nacionalnih, humanitarnih, socijalnih, zdravstvenih, sportskih, kulturnih i drugih interesa i ciljeva, te zajedničkih uvjerenja, bez namjere stjecanja dobiti, podvrgavaju pravilima koja uređuju ustroj i djelovanje udruge.

Imaju svoja prava i obveze predviđene u članku 16. Statuta Udruge HVIDR-e Slavonski Brod:

Članak 16.

(1) Član Udruge HVIDR-a Slavonski Brod ima obveze:

• ostvarivati ciljeve udruge

• pridržavati se odredaba Statuta i drugih općih akata Udruge HVIDR-a Slavonski

Brod ,HVIDR-a Slavonski Brod

• provoditi odluke tijela udruge

• čuvati interese i ugled udruge

• izvijestiti udrugu o promjeni statusnih ili drugih podataka evidentiranih u pristupnom listu u roku od 15 dana od dana nastanka promjene

• poštivati moralni kodeks ponašanja u udruzi

• REDOVITO PLAĆATI ČLANARINU…"

Gospođa Ksenija Vargić, ukoliko se osjeća pripadnicom HVIDR-e, imala je, ako ništa drugo, moralnu obvezu obavijestiti Udrugu o svim problemima na koje upućuje u svom izlaganju jer ovakvim istupima blati ugled Udruge.

Iz njezinog iskaza se stječe dojam da je Udruga HVIDR-a neučinkovita organizacija ljudi koji su u Udruzi samo radi kartanja, kockanja.., što izričito opovrgavamo.

Točno je da se u Udruzi članovi okupljaju i druže, i između ostalog, igraju pikado, domino, kartaju, koriste teretanu itd. Sve navedeno je u svrhu njihovog povezivanja, opuštanja, socijalizacije itd. Izrijekom tvrdim da se u Udruzi nije nikada kockalo.

Sva svoja prava vezana uz status invalida Domovinskog rata, članovi HVIDR-e ostvaruju uz punu podršku drugih članova i organizacijskih tijela Udruge.

Posebno napominjem da je gospođa Ksenija Vargić platila članarinu samo za jednu gpdinu, i to priliko učlanjenja u Udrugu HVIDR-e, nakon čega je ostvarila prava koja joj po zakonu pripadaju.

Smatramo da njezin iskaz tako uvredljivog i klevetničkog sadržaja, ima elemenata kaznenog djela i pozivamo nadležna institucije provjeriti njezino kazivanje i poduzeti sve zakonom propisane radnje, sve u cilju zaštite časti i ugleda Udruge HVIDR-e i svih njezinih članova.

Predsjednik Udruge HVIDR-a Slavonski Brod, MATO PUDIĆ