VRO Sirinci 01U dane 2. i 3. siječnja raznim prigodnim sadržajima obilježena je 30. obljetnica VRA „Širinici 92“.

Svečano obilježavanje VRA "Širinci 92." započelo je u nedjelju 2. siječnja 2022. svetom misom u crkvi Krista Kralja u Rešetarima, služenom za sve poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje kao i za u akciji poginulog zapovjednika 2. bojne 121. brigade HV pukovnika Ivicu Atlagovića.

Sutradan, u ponedjeljak 3. siječnja bilo je okupljanje u mjestu Smrtić gdje je u crkvi Sv. Antuna Padovnskog služena sveta misa, a potom se krenulo prema spomen obilježju poginulim hrvatskim braniteljima u mjestu Širinci, gdje je upriličeno polaganje vijenaca i prigodna komemoracija te odavanje počasti poginulim hrvatskim braniteljima VRA Širinci 92.

Zatim se pošlo prema spomen obilježju poginulim hrvatskim braniteljima u mjestu Rešetari, gdje je uslijedilo polaganje vijenaca i odavanje počasti poginulim hrvatskim braniteljima općine Rešetari, te prvom hrvatskom predsjedniku dr. Franji Tuđmanu. Događaje su organizirali: Udruga veterna 3. GBR KUNE ogranak Nova Gradiška, Odbor za obilježavanje obljetnica iz Domovinskog rata novogradiškog kraja i Općina Rešetari.

Svečanosti obilježavanja i ove su godine nazočili brojni gosti i uzvanici, izaslanik predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića, načelnik Ratne škole „Ban Josip Jelačić“ na Hrvatskom vojnom učilištu „Dr. Franjo Tuđman“ brigadir Mijo Kožić, izaslanik predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića župan Danijel Marušić, izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda, predsjednik Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata Brodsko posavske županije, brigadir u miru Branko Cindrić, izaslanik ministra obrane Marija Banožića, načelnik Stožera i zamjenik zapovjednika Gardijsko oklopno mehanizirane brigade, brigadir Valentin Skroza. U ime Ministarstva unutarnjih poslova RH i Ravnateljstva policije svečanosti su nazočili načelnik Policijske uprave brodsko-posavske Antun Valić, saborski zastupnik i gradonačelnik Nove Gradiške Vinko Grgić, ratni zapovjednik 4. pješačke 5. gardijske brigade „Sokolovi“, prvi general novogradiškog kraja, brigadni general u miru Mladen Mikolčević, predsjednik Odbora za obilježavanje obljetnica iz Domovinskog rata, jedan od zapovjednika 121. brigade HV pukovnik u miru Adam Tomičić te brojni predstavnici braniteljskih i udruga proisteklih iz Domovinskog rata, obitelji poginulih, predstavnici državnih ustanova i institucija te načelnici općina.

Za novogradišku bojišnicu od presudne važnosti je bilo to što je tom akcijom neprijatelj odbačen od Nove Gradiške i Požege. U sklopu Orkana 91., akcija Širinci je imala iznimno važan značaj za novogradiški kraj jer je njenim uspješnim završetkom došlo do stabilizacije bojišnice na potezu Širinci – Mašićka Šagovina – Medari – Dragalić – Donji Bogićevci – Pivare – lijeva obala Save. Širinci su u ovoj akciji dva puta bili oslobođeni 30. prosinca kada su naši branitelji uništili neprijateljsko dalekometno topništvo i potisnuli agresora dublje prema Psunju. Neprijatelj se pregrupirao i ponovno zauzeo položaje. Međutim, pripadnici 121. brigade, slavonskobrodske 108. brigade te novogradiške i brodske bojne 3. gardijske brigade i hrvatske policije su 3. siječnja razbili neprijateljsku obranu i ponovo oslobodili Širince. Tog dana je potpisano i "Sarajevsko primirje" pa je napredovanje hrvatskih branitelja prema Okučanima i ostalim okupiranim dijelovima županije bilo zaustavljeno.

Akcija Širinci 92. okončana je 3. siječnja, ali je zbog neprekidnog neprijateljskog djelovanja unatoč potpisanom primirju, žrtava bilo sve do kraja ožujka 1992. godine. Ukupno je u Akciji Širinci poginulo 18 hrvatskih branitelja, dok su 22 bila ranjena. Srbočetnički agresor je imao 70 poginulih svojih pripadnika.

VRO Sirinci 01

VRO Sirinci 02