dsc 0065U subotu, 21. svibnja 2016. u Sibinju je svečano obilježena 10. obljetnica osnutka i Dan Udruge hrvatskih branitelja Domovinskog rata policije Brodsko-posavske županije.

Svečanost je započela u jutarnjim satima polaganjem vijenca i paljenjem lampiona kod spomen obilježja poginulim hrvatskim braniteljima - policijacima ispred zgrade PU Brodsko-posavske u Slavonskom Brodu, a potom u središtu Sibinja kod spomen obilježja poginulim hrvatskim braniteljima u Domovinskom ratu, te podno spomen ploče na zgradi NK "Mladost" Sibinj.

Polaganju vijenaca su uz članove UHBDRP BPŽ sudjelovali Marijan Smernić, predsjednik Zajednice udruga hrvatskih branitelja Domovinskog rata policije RH, Zdravko Lončar, predsjednik Nezavisnog sindikata djelatnika MUP-a RH ispred PU Brodsko-posavske, zajedno s Mladenom Ratkovićem, predsjednikom Podružnice NSD PU Brodsko-posavske, te izaslanstvo Brodsko-posavske županije i predstavnici braniteljskih udruga proisteklih iz Domovinskog rata.

U 11:00 sati služena je sv. Misa u župnoj crkvi Rođenja sv. Ivana Krstitelja u Sibinju, koju je predvodio župnik vlč. Tomislav Vlaović, uz pomoć Franje Pavlović Ančurovski.

Po završetku sv. Mise za sve nazočne je uprilićen zajutrak, te se potom pristupilo športskom dijelu programa, po rasporedu i izvlačenju natjecateljskih parova, nakon čega je i službeno započeo natjecateljski športski dio programa u sklopu obilježavanja 10. obljetnice osnutka UHBDRP Brodsko-posavske županije.

Prije samog početka natjecanja, Dubravko Galović, izaslanik predsjednika Hrvatskog nogometnog saveza Davor Šukera, uručio je prigodne darove i športske rekvizite članovima UHBDRP BPŽ, koje je primio Željko Golubičić, predsjednik UHBDRP BPŽ, nakon čega je Marijan Smernić, predsjednik Zajednice udruga hrvatskih branitelja Domovinskog rata policije RH, natjecanje i službeno proglasio otvorenim.

Kvalitetno organizirane natjecateljske discipline bile su: mali nogomet, šah, streljaštvo (zračna puška) i kartaška igra "belot", u kojima su sudjelovale slijedeće udruge:

1. UDRUGA POLICIJE VUKOVARSKIH BRANITELJA DOMOVINSKOG RATA VUKOVAR
2. UDRUGA HRVATSKIH BRANITELJA DOMOVINSKOG RATA POLICIJE SISAČKO-MOSLAVAČKE ŽUPANIJE
3. UDRUGA HRVATSKIH BRANITELJA DOMOVINSKOG RATA POLICIJE OSJEČKO-BARANJSKE ŽUPANIJE
4. UDRUGA HRVATSKE POLICIJE BRANITELJA DARUVARA 91
5. UDRUGA POLICIJSKIH BRANITELJA DOMOVINSKOG RATA IMOTSKI
6. UDRUGA HRVATSKIH BRANITELJA DOMOVINSKOG RATA POLICIJE GAREŠNICA
7. HRVATSKI ČASNIČKI ZBOR BPŽ
8. UDRUGA 108. BRIGADE ZNG RH
9. GRAĐANSKO STRELJAČKO DRUŠTVO POŽEGA 1871.
10. UDRUGA SJP "RIS" - KUTINA
11. UDRUGA HRVATSKIH BRANITELJA DOMOVINSKOG RATA POLICIJE BRODSKO-POSAVSKE ŽUPANIJE

Tijekom natjecanja, sve nazočne hrvatske branitelje su svojim dolaskom ugodno iznenadili i počastili Ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved i Danijel Marušić, župan Brodsko-posavske županije, te dr. Ante Nazor, ravnatelj je Hrvatskoga memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskoga rata. Visoki gosti su na opće zadovoljstvo svih nazočnih, svoju nazočnost iskoristili u ugodnom druženju i razgovoru s hrvatskim braniteljima.

Uz visoke goste, na obilježavanju 10. obljetnice UHBDRP BPŽ, nazočili su i predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata: Vlado Marić, ATJ Lučko i počasni član UHBDRP BPŽ, general Stjepan Vuković i Ladislav Ostopanj, Udruga Specijalne policije, Mato Pudić, Udruga veterana 3. GBR "Kune" Ogranak Slavonski Brod "Kobre", Sjepan Paun, predsjednik HVIDRA-e BPŽ, Antun Valić, predsjednik IPA-e Brodsko-posavske, Pavo Naletilić, Udruga 108. brigade ZNG RH, Zdravko Sajfert, dopredsjednik Udruge PZO 108. brigade ZNG RH, Damir Matošević, predsjednik Udruge hrvatskih branitelja Domovinskog rata 121. brigade - pukovnija Nova Gradiška sa suradnicima.

Pokrovitelj ovogodišnje svečane manifestacije obilježavanja 10. obljetnice bio je Josip Pavić, načelnik Općine Sibinj, koji su bez naknade ustupili na korištenje društvene objekte i športske terene u vlasništvu Općine Sibinj.

Za sve nazočne, uprilićena je zajednička svačana večera, koje su priredile naše domaćice: Blaženka Đukić, Ivanka Marijić i Snježana Andrić, dok se za dobru glazbu pobrinuo Tamburaški sastav "Župe Duha Svetoga" iz Slavonskog Broda, koji su ujedno i članovi UHBDRP BPŽ.

REZULTATI ŠPORTSKOG NATJECANJA:

NOGOMET:
1. UHBDRP BRODSKO-POSAVSKE ŽUPANIJE
2. UDRUGA POLICIJE VUKOVARSKIH BRANITELJA DOMOVINSKOG RATA VUKOVAR
3. UDRUGA HRVATSKIH BRANITELJA DOMOVINSKOG RATA POLICIJE SISAČKO-MOSLAVAČKE ŽUPANIJE

NAJBOLJI STRIJELAC: JOSIP CIPAR - UHBDRP BPŽ
NAJBOLJI VRATAR: IVICA IŠTUK - UDRUGA POLICIJE VUKOVARSKIH BRANITELJA DOMOVINSKOG RATA VUKOVAR
NAJBOLJI IGRAČ: ANTUN FERDEBER - UHBDRP BPŽ

1. UDRUGA HRVATSKIH BRANITELJA DOMOVINSKOG RATA POLICIJE GAREŠNICA
2. UDRUGA POLICIJSKIH BRANITELJA DOMOVINSKOG RATA IMOTSKI
3. UHBDRP BRODSKO-POSAVSKE ŽUPANIJE

Za Udrugu hrvatskih branitelja Domovinskog rata policije Brodsko-posavske županije nastupili su: